Otevřená věda křížem krážem

Filosofický ústav Akademie věd ČR si vás dovoluje pozvat na sérii přednášek s názvem:

Otevřená věda křížem krážem 

Komu jsou přednášky určeny: Všem pracovníkům FLÚ

Termín: středa 10. listopadu od 13:30 do 17:00 hod.

Forma: Online v prostředí Zoom.

Sdílení vědecké práce a výsledků

Občanská věda, RNDr. Jakub Trojan, MSc Ph.D., SCI MUNI

Občanská věda (Citizen Science) je stále častěji využívaným konceptem participace laické veřejnosti na řešení výzkumných úkolů. Od focení petrklíčů na rozkvetlých loukách přes klasifikaci snímků hvězdokupy až po vytváření enzymů v počítačových hrách. I tyto podoby má občanská věda, která je stále populárnější – a to i v České republice. V přednášce zazní základní pilíře občanské vědy, probereme možnosti zapojení veřejnosti, limity a předsudky spojené s občanskovědním bádáním. Na ukázce praktických projektů budou představeny dobré a méně dobré příklady utilizace občanské vědy v českých i zahraničních podmínkách. Představíme národní portál občanské vědy v ČR a řekneme si, jak s občanskou vědou začít aktivně pracovat.

Smluvní užití autorských děl v oblasti Otevřené vědy, Mgr. Anna Horecká, UK 

Přednáška se zaměří na problematiku užití autorských děl na základě smluvní licence v oblasti Otevřené vědy. Pozornost bude věnována jednak typové licenční smlouvě, zejména pak specifikům uzavírání licenčních smluv s vydavateli, jednak veřejným licencím, které jsou v současnosti významným nástrojem otevírání akademického obsahu. 

Rozšířené obzory Otevřené vědy

Proč a jak citovat data? Mgr. Pavel Straňák, Ph.D. MFF UK

Citování publikací je pro každého výzkumníka samozřejmosti. Důležité ovšem je i správné citování použitých dat, ať jsou vytvořeny autorem samotným nebo jsou použity od jiných autorů. Stejně jako citování publikaci i citování dat pomáhá šířit vědecké poznání a zároveň přispívá k transparentnosti výzkumu. V přednášce se dozvíte proč a jak citovat data. Představeno bude také to, jakým způsobem se citace dat projeví v rámci vědeckého profilu v Google Scholar.

Otevřená věda: Výhra pro bibliometrii a scientometrii? Mgr. Jakub Szarzec, UK

Přednáška se bude zabývat aspekty Otevřené vědy, které mají a budou mít vliv na oblast bibliometrie a scientometrie. V přednášce se dozvíte jaké výzvy přináší Otevřená věda do oblasti bibliometrie a scientometrie a jaké jsou aktuální trendy v této oblasti - např. altmetriky a jiné alternativy ke klasickým metrikám

Projektové financování a Otevřená věda

Jak otevřít vědu? Cesta EU, Mgr. Jiří Kotouček, TC AV ČR, 

Uběhlo již 18 let od podpisu Berlínské deklarace. Během této doby se k Berlínské deklaraci připojila řada významných institucí. Jak se tedy daří otevřenosti ve vědecké komunikaci? Stěžejní roli stále sehrávají poskytovatelé financí a je často na nich, jestli příjemci produkují Otevřenou vědu. Evropská komise se před lety rozhodla, že je pro ni Otevřený přístup k vědeckým informacím stěžejním principem. Daří se jí toto rozhodnutí naplňovat? To vše a ještě něco navíc se dozvíte v této přednášce.

Otevřená věda v TA ČR, Ing. Paclíková Dominika, TAČR   

Otevřený přístup k výsledkům je obecně chápán jako zajištění trvalého, okamžitého, svobodného a bezplatného online přístupu k výsledkům vědy, výzkumu a inovací (nejčastěji k plným textům vědeckých publikací) bez jakéhokoliv omezení. Příjemci v Programu KAPPA jsou povinni zajistit Otevřený přístup ke všem recenzovaným vědeckým publikacím a ke všem podpůrným datům souvisejícím s takovými publikacemi (tzv. “underlying data” a metadata). V přednášce se dozvíte, jak se k Otevřené vědě staví TA ČR v roli poskytovatele podpory a první podmínky na Otevřený přístup publikací a správu výzkumných dat v programu KAPPA

Nástroje pro Otevřenou vědu

Chytré plánování správy dat pomocí Data Stewardship Wizard, Ing. Marek Suchánek, DSW 

Výzkum je v dnešní době ve velké míře spojen se zpracováním a analýzou dat, a to i v oblasti humanitních věd. Stále častěji se stává standardem, že grantové agentury a další instituce vyžadují k projektovým žádostem plány správy dat, tzv. DMP (Data Management Plan). K takovémuto plánování lze velmi dobře použít nástroj Data Stewardship Wizard (DSW) vyvíjený na FIT ČVUT v rámci infrastruktury ELIXIR. DSW klade důraz na edukativní aspekt a provádí uživatele prostřednictvím chytrých stromových dotazníků, které zobrazují jen relevantní otázky na základě předchozích odpovědí. Tím, jak uživatel odpovídá, se postupně dostává hlouběji do daného tématu týkajícího se správy dat (např. licencování) a jednoduše tak získává potřebné znalosti a údaje k tvorbě kvalitního DMP. Je možné vytvářet vlastní šablony, ale také použít základní šablony - např. Science Europe, Horizon 2020 nebo Machine-Actionable DMP (dle RDA standardu). Během přednášky bude představena oblast plánování správy dat a účel tvorby DMP. Následně bude vysvětleno, jak nástroj DSW podporuje vědce při tomto plánování. 

Open Science Framework, Mgr. Hynek Cígler, Ph.D., FSS MUNI 

Otevřený přístup k vědě zvyšuje kvalitu výzkumu napříč vědními obory a zvyšuje replikabilitu výzkumu. Ačkoli se žádoucí postupy zdají být jasné, výzkumník je občas na pochybách, jak těmto požadavkům na „best practices“ v praxi dostát. Jakou platformu pro sdílení dat zvolit? Co vše je možné a žádoucí sdílet? Během krátké přednášky představím jednu z efektivních a snadno využitelných možností. Jde o webovou platformu Open Science Framework (OSF; www.osf.io), která je vyvíjená Centrem pro Otevřenou vědu (COS). Portál OSF provádí výzkumníka od preregistrace výzkumného designu, přes sběr dat až po sdílení materiálů s akademickou komunitou, a to včetně preprintů publikovaných článků či konferenčních příspěvků. Přednáška bude zaměřena pouze na představení možností, které OSF nabízí, nikoli na praktickou ilustraci dílčích postupů.